Kanadyjski sposób na powstrzymanie monopolu Monstanto

W Kanadzie uchwalana jest ustawa, która może skutecznie zablokować monopol firmy Monsanto panujący w systemie żywienia. Kto wie, czy inne kraje będą mogły skorzystać z podobnego rozwiązania w przyszłości.


Some rights reserved by: https://www.flickr.com/photos/toronto_democracy/

Farmerzy nazywają dokument „Ustawą o promocji agrobiznesu korporacyjnego”. Daje on uprawnienia przedsiębiorstwom prowadzącym podobną działalność jak Monsanto do ubiegania się o długoterminowe patenty na produkcję nasion, a farmerom uniemożliwiają przechowywanie ziaren przez lata.

Są to tego samego rodzaju przepisy prawne, które w Stanach Zjednoczonych doprowadziły do tego, że Monsanto pozwało amerykańskich farmerów za stosowanie tradycyjnych metod uprawnych. Teraz lobbyści Monsanto uważają, że Kanada powinna ujednolicić swoje przepisy z tymi funkcjonującymi w innych krajach – i jeśli im się uda, będą starać się wykorzystać międzynarodowe porozumienia handlowe, aby wprowadzić podobne anty-rolnicze przepisy w każdym innym państwie.

W momencie gdy korporacje mają kontrolę nad nasionami, mają kontrolę nad życiem. Przemieniają wspólne odnawialne zasoby w nieodnawialny, opatentowany towar. Stąd konieczność przeciwstawiania się takim zjawiskom.

12.05.2014. 14:20